Artykuły

ZAWODY PRZYSZŁOŚCI W BRANŻY IT

Podpowiadamy, jakich specjalistów poszukują firmy w obecnym czasie i jakie zawody oraz kompetencje są, bądź będą w najbliższej przyszłości w cenie. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowych wyzwań, zapoznaj się z naszym wpisem i zaplanuj swoją karierę tak, żeby trafić w potrzeby niezwykle dynamicznego rynku pracy.
By DevsPower 11. kwiecień 2022

Zawody przyszłości w branży IT

Według danych GUS w Polsce brakuje obecnie 50 tysięcy pracowników IT, a w skali Europy liczba ta zwiększa się aż do 900 tys. Praca w branży IT niesie ze sobą duże perspektywy rozwoju. To ogrom wyzwań i wiele interesujących specjalizacji. Co roku w sektorze IT pojawiają się nowe zawody, o których kilka lat temu nikomu by się nie śniło. VR Engineer, Blockchain Engineer czy Machine Learning Specialist to tylko jedne z nich.

Kariera w IT to nauka przez całe życie. Nauka programowania, testowania czy UX od podstaw i praca jako Junior to dopiero początek. Sprawdź w jakim kierunku możesz rozwijać swoją karierę i jakie zawody przyszłości czekają na Ciebie w świecie nowych technologii.

Python Developer - Programista w języku Python

Jeden z najbardziej popularnych języków programowania. Jest prosty do nauki, wszechstronny, przyszłościowy. Python jest potrzebny w trakcie tworzenia aplikacji oraz procesu automatyzacji w systemach biznesowych. Język ten wykorzystuje się także w uczeniu maszynowym. W związku z tym wielu pracodawców poszukuje obecnie właśnie Python Developerów.

Virtual Reality Engineer - Inżynier Technologii VR

Wirtualna rzeczywistość coraz śmielej wkracza w dziedziny życia inne niż tylko gry komputerowe. Wiązane są z nią ogromne nadzieje biznesowe. Dziedziny w których Virtual Reality już jest wykorzystywana to m.in. film, marketing, rozrywka, medycyna czy wojskowość. Korzystają z niej nawet sklepy internetowe, żeby ułatwić klientom “przymierzanie” produktów i podjęcie decyzji zakupowej. Prezes Facebooka nie bez przyczyny zmienił nazwę koncernu na Meta, który od kilku lat pracuje nad Metaverse - alternatywnym światem uruchamianym w wirtualnej rzeczywistości. 

Virtual Reality Engineer to osoba, która odpowiada za tworzenie oprogramowania, które umożliwia systemowi rozpoznawanie rzeczywistości, odmierzanie odległości itd. Dodatkowo, VR Engineer tworzy interfejsy tych systemów lub symulacje na podstawie rzeczywistości. Specjaliści tej dziedziny powinni posługiwać się takimi językami programowania jak C+, Unity czy Unreal. Osoba na stanowisku VR Engineer musi bardzo dobrze znać się na grafice 3D oraz świetnie znać język angielski, gdyż większość literatury specjalistycznej napisana jest właśnie w tym języku. Specjalistę od Virtual Reality powinna cechować kreatywność, spostrzegawczość, dokładność, cierpliwość i umiejętność pracy pod presją czasu. 

Blockchain Engineer - Inżynier Blockchain

Blockchain większości kojarzy się z kryptowalutami, ponieważ po raz pierwszy został wykorzystany do budowy kryptowaluty Bitcoin. Natomiast sama w sobie technologia ma setki innych zastosowań. Zdecentralizowane systemy i tzw. smart kontrakty zapewniające pełne bezpieczeństwo oraz automatyzację transakcji lub innych interakcji, zdobywają coraz większe zainteresowanie. Blockchain Engineer odpowiada za tworzenie właśnie takich zdecentralizowanych systemów. Praca jako Blockchain Engineer jest wymagająca, ale jednocześnie bardzo opłacalna – wynagrodzenia tych specjalistów są bardzo wysokie w skali roku.

Światowe Forum Ekonomiczne przedstawiło swój raport z którego wynika, że do 2027 roku udział projektów pracujących na technologii blockchain osiągnie aż 10% światowego produktu krajowego brutto. Co równa się aż 24 trylionom dolarów! 

Data Scientist - Specjalista Big Data 

Z pewnością kluczowe kompetencje w IT będą dotyczyć także zagadnień “big data” i szybkiej analizy danych. Odpowiednie gromadzenie danych oraz zdolność do wykorzystania ich w celach handlowych (na przykład do modelowania decyzji zakupowych klientów) są kluczowe, by zachować konkurencyjność na dzisiejszym rynku. Nie można także zapominać o branży e-commerce, która w czasie pandemii bardzo zyskała na znaczeniu. 

Co roku zasoby światowego internetu powiększają się o 40%, w związku z czym firmy inwestują coraz więcej w narzędzia analityczne. Nie dziwi więc fakt, iż do końca 2020 roku w samych Stanach Zjednoczonych ma zabraknąć aż 4 miliony specjalistów od Big Data. 

Data Scientist to osoba, która łączy w sobie kompetencje programisty oraz analityka danych. Języki, które są używane w tej dziedzinie to Python oraz R. Jeśli interesuje Cię kariera w IT jako Data Scientist powinna cechować Cię dociekliwość, chęć eksperymentowania z różnymi metodami oraz umiejętność analizy i wyciągania wniosków. Podstawową kompetencją w tym zawodzie IT jest również świetna znajomość statystyki i ekonometrii.

Cyber Security Specialist - Specjalista ds. Bezpieczeństwa

Dynamiczny rozwój nowych technologii oraz ich powszechność w codziennym życiu sprawia, że zarówno indywidualni użytkownicy jak i duże przedsiębiorstwa, czy organizacje rządowe narażone są na ataki cyberprzestępców. Dla firm i instytucji, które operują ogromnymi ilościami danych, temat bezpieczeństwa i osoba, która o to zadba staje się kluczowa. Wiele firm zaczyna dostrzegać potrzebę zatrudnienia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa lub coraz częściej wymaga, aby osoby zajmujące się innymi dziedzinami IT posiadały choćby podstawowe umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Cyber Security Specialist powinien mieć doświadczenie w pracy z systemami i infrastrukturą IT, posługiwać się systemami operacyjnymi Unix, Linux, Windows oraz używać różnych języków programowania. Osoba ta powinna być spostrzegawcza, ale przede wszystkim opanowana i dokładna. W tym zawodzie przyszłości niezbędna jest również znajomość matematyki, aby poprawnie budować algorytmy i projektować nowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. 

Full Stack Developer - Twórca aplikacji od A do Z

Full Stack Developer to specjalista, który potrafi stworzyć aplikację webową od podstaw. To znaczy, że zajmuje się nie tylko stroną wizualną aplikacji webowej, ale również jej logiką, interakcją z bazą danych, uwierzytelnianiem użytkowników, konfiguracją serwera. Dla wielu software house’ów posiadanie w swoim zespole Full Stacka to sytuacja idealna, gdyż dzięki takiemu specjaliście można skutecznie zoptymalizować koszty. Powód jest prosty: nie trzeba zatrudniać dodatkowych specjalistów w różnych dziedzinach takich jak np. frontend i backend.

Machine Learning Specialist - Specjalista Nauczania Maszynowego

Umiejętność uczenia się to jedna z najważniejszych funkcji jaką posiadają obecnie twory technologiczne. Prace nad rozwojem sztucznej inteligencji trwają intensywnie na całym świecie. Najbardziej znany projekt w tej dziedzinie został uruchomiony przez firmę IBM, która wypuściła komputer o nazwie Watson, bazujący na Machine Learning. Coraz bardziej dynamiczny rozwój projektów tego typu rodzi zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Jako Machine Learning Specialist będziesz odpowiedzialny za opracowywanie i rozwój programów, które potrafią logicznie rozumować, interpretować zgromadzone dane oraz uczyć się na ich podstawie, a wnioski wykorzystywać do rozwiązywania różnych problemów. 

Machine Learning Engineer to osoba, która łączy wiedzę z zakresu matematyki, statystyki, data science i programowania. Jednym z najpopularniejszych języków w Machine Learning jest obecnie Python, o którym już wspomnieliśmy, dlatego jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku, powinieneś zacząć jego naukę. Znajomość matematyki w stopniu zaawansowanym jest umiejętnością wymaganą w tym zawodzie przyszłości. Dzięki temu możesz bowiem tworzyć modele matematyczne, na podstawie których AI uczy się przetwarzać dane w pożądany sposób.

PODSUMOWANIE

Z roku na rok coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT. Nie oznacza to jednak, że potrzebujemy nadal tych samych osób co 10 lat temu. Nowe zawody, które powstają przy rozwoju innowacyjnych projektów wchodzą na rynek pracy na stałe. Branża IT to miejsce, w którym aby nie zostać w tyle musisz stale się rozwijać. Możliwości masz wiele - liczba zawodów w tym sektorze stale rośnie, a w zależności od Twoich zainteresowań i chęci do nauki, możesz pokierować swoją karierę jak zechcesz.

Zmieniać się będzie wciąż technologia, a wraz z nią zapotrzebowanie na specjalistów, którzy ją rozumieją i potrafią stosować w praktyce. Jeśli zatem pojawią się nowe aktualizacje czy metody kodowania – programista będzie musiał się ich nauczyć, tester będzie musiał umieć sprawdzić je w praktyce, a opiekun projektu rozumieć, by móc kontrolować realizację zadań.

W obecnej koniunkturze szanse na ponadprzeciętnie dobre warunki zatrudnienia są ogromne. Dlatego jeśli myślisz, że kariera IT to coś dla Ciebie, koniecznie rozwiń swój talent w tym kierunku. Miej jednocześnie na uwadze, jakie są kluczowe kompetencje przyszłości w tej branży.

Jednym z miejsc, które Ci w tym pomogą jest oczywiście platfroma DevsPower Junior:)

Zarejestruj się