Artykuły

Wszystko co powinieneś wiedzieć o zawodzie: Tester oprogramowania.

Tester oprogramowania to jedno ze stanowisk, bez którego branża IT nie może się obyć. W 2022 roku ogłoszeń z ofertami pracy dla testerów nie brakuje, a jak się okazuje, nauka tego zawodu wcale nie jest trudna. Tester oprogramowania traktowany jest jako zawód z niskim progiem wejścia. Na starcie wymaga się jedynie podstawowych kompetencji miękkich i zdolności technicznych. Początkowo możemy zostać tzw. operatorem testów, który weryfikuje jakość oprogramowania przy pomocy testów zdefiniowanych przez bardziej doświadczonych testerów. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się najważniejszych faktów dotyczących tego zawodu.
By DevsPower 1. listopad 2022

Tester oprogramowania

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

 

Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie oprogramowania/systemu. W tym celu przeprowadza testy funkcjonalności wykrywając błędy, a następnie raportuje je deweloperom.

Testowanie oprogramowania rozpoczyna się zazwyczaj już w momencie powstawania specyfikacji wymagań, które określają to w jaki sposób ma działać aplikacja. W tym wypadku praca testera polega na znalezieniu sprzeczności w wymaganiach, potencjalnych luk oraz na szukaniu efektywniejszych rozwiązań, które mogą pomóc użytkownikowi w korzystaniu z programu.

Zadaniem testera, który jest częścią zespołu deweloperskiego, jest sprawdzenie poprawności działania aplikacji, stron internetowych dostępnych na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Do jego obowiązków należy też czuwanie nad bezpieczeństwem, np. przed atakiem hakerskim lub nieprzewidywalną usterką. 

Proces testowania jest bardzo ważny przed każdą zmianą w oprogramowaniu, czy wprowadzeniem aktualizacji. Można powiedzieć, że jest uzupełnieniem pracy programisty, któremu trudno jest przewidzieć, gdzie w oprogramowaniu mogą pojawić się błędy. 

 

Kto może zostać testerem oprogramowania?

Przede wszystkim osoby skrupulatne, dokładne w swojej pracy, dociekliwe i cierpliwe. Asertywność też będzie kluczowa, ponieważ praca testera polega przede wszystkim na zgłaszaniu błędów w oprogramowaniu, które stworzył programista. Znalezione usterki powinny być zgłaszane w sposób neutralny. Dla dobrego testera na nic są zapewnienia programisty, że wszystko działa. Powinien sam zajrzeć do dokumentacji technicznej i sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z protokołem. 

Tester oprogramowania powinien posiadać również kwalifikacje miękkie takie, jak umiejętność wyszukiwania i rozwiązywania problemów, umieć myśleć analitycznie. Powinien być komunikatywny i potrafić pracować w zespole. Z uwagi na aktywny udział w procesie powstawania produktu, powinien wykazywać się skrupulatnością, myśleniem analitycznym, silną orientacją na rozwiązanie problemu i odpornością na stres. 

 

Oprócz wymienionych powyżej umiejętności miękkich, tester powinien umieć korzystać z dokumentacji technicznej, którą tworzy się przy okazji powstawania projektu. Im lepsze zrozumienie specyfiki realizowanego zadania, tym większa szansa na trafne wskazanie usterki.

 

Jak nauczyć się testowania. Od czego zacząć?

Przede wszystkim można zacząć testować samemu, czyli przykładowo aplikacje na telefonie, aplikacje komputerowe czy też internetowe. Możesz też zacząć naukę testowania od szukania podstawowych informacji w Internecie. Dobrym pomysłem na start będzie przeczytanie jednej z wielu książek branżowych, aby sprawdzić czy ten temat Cię zainteresuje.

Możesz też zacząć naukę testowania oprogramowania od podstaw na kursie pod okiem doświadczonych wykładowców. To świetny sposób, aby w krótkim czasie przyswoić wiedzę i zdobyć umiejętności, które pozwolą Ci na rozpoczęcie pracy jako tester.

Jeśli jesteś na etapie, w którym znasz podstawy testowania, pomocne w dalszej zawodowej drodze, może okazać się uzyskanie certyfikatu ISTQB. Stanowi on podstawowy dokument poświadczający posiadanie umiejętności testerskich. Jest rozpoznawalny w środowisku i niekiedy wymagany przez potencjalnych pracodawców. W Polsce certyfikacją na obu poziomach zajmują się Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych oraz Global Association for Software Quality.

Tester manualny czy automatyczny?

Praca testera manualnego polega na przeklikiwaniu się przez kolejne elementy powstałego produktu, sprawdzaniu jego kolejnych funkcjonalności. Testerzy manualni nie muszą obligatoryjnie posiadać wiedzy z zakresu programowania.

Tester automatyczny (lub automatyzujący) ma za zadanie przygotować odpowiednie skrypty lub programy testujące oraz nadzorować ich przebieg. Od Testerów Automatyzujących wymaga się wiedzy z zakresu programowania (np. Java, JavaScript, Python, PHP czy SQL).

Ile zarabia tester oprogramowania?

 

Wynagrodzenia testerów oprogramowania są różne w zależności od doświadczenia w zawodzie. Według raportu Sedlak&Sedlak z 2022 roku mediana zarobków testerów na poziomie juniorskim wynosi 4.890 zł brutto (maksymalnie 6000 zł), medium 6.840 zł brutto (maksymalnie 8290 zł), a seniorów to 10.080 zł brutto miesięcznie (maksymalnie 12.480 zł).

Oczywiście lepiej opłacanym stanowiskiem jest tester automatyzujący. Według portalu Wynagrodzenia.pl w lutym 2022 roku średnie zarobki testerów manualnych to 6.848 zł brutto miesięcznie, a automatyzujących to 8.650 zł brutto miesięcznie.

 

Czy można być testerem bez umiejętności programowania?

Testerzy manualni jak i automatyzujący ściśle współpracują z programistami. Od testera manualnego nie wymaga się znajomości dodatkowych narzędzi czy baz danych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy tester automatyzujący musi znać podstawy programowania. Najczęściej testy automatyczne są przygotowywane w Javie, ale też w JavaScript, Pythonie czy PHP. 

W swoim raporcie Bulldogjob stwierdza, że 78% testerów deklaruje znajomość języka oprogramowania, podczas gdy 22% jeszcze nie zna żadnego. Największą popularnością wśród testerów znających języki oprogramowania cieszą się SQL (52%), Java (38%), Python (43%), HTML/CSS (32%), JavaScript (27%).

 

Co najczęściej sprawdzają testerzy?

 

Z publikacji portalu Bulldogjob dowiemy się, że 76% osób spośród wszystkich testerów weryfikuje działanie stron www/aplikacji webowych. Testują też API (55%), aplikacje mobilne (35%) oraz desktopowe (32%).

 

Czy można pracować zdalnie jako tester oprogramowania?

 

Tutaj dużo zależy od firmy. Niektóre chętnie zatrudniają pracowników zdalnie, ale niekiedy stanowisko testera oprogramowania jest tak ważne, że powinien być codziennie w biurze. Warto się temu przyjrzeć przed podjęciem decyzji. W większości przypadków praca zdalna jest możliwa wraz z osiągniętym doświadczeniem.

Podsumowanie

W czasach postępującej automatyzacji niezawodna praca testera oprogramowania staje się na wagę złota. Powierzamy maszynom nasze dane wrażliwe, pieniądze, wizerunek. Dlatego tak istotne jest, by powstające i już istniejące systemy oraz programy były wolne od błędów.

Zarejestruj się