Artykuły

Wszystko co powinieneś wiedzieć o informatycznych bootcampach

Zastanawiasz się czy warto zapisać się na bootcamp programistyczny? Kusi Cię możliwość wysokich zarobków oraz przebieranie w niezliczonych ofertach pracy? A może chcesz być cyfrowym nomadą i pracować z dowolnego miejsca na ziemi? Zanim zapłacisz za bootcamp przeczytaj koniecznie ten wpis.
By DevsPower 19. marzec 2022

Wszystko co powinieneś wiedzieć

o informatycznych bootcampach

Dobra wiadomość jest taka: programowania można się nauczyć w każdym wieku. Tylko w jaki sposób? Jedną z opcji jest bootcamp programistyczny. 

Bootcamp – co to jest?

Samo słowo „bootcamp” pochodzi z języka angielskiego. Oznacza rodzaj treningu na świeżym powietrzu wywodzący się z metodologii amerykańskich trenerów. W rzeczywistości bootcamp to intensywny kurs. W tym czasie uczestnik intensywnie uczy się wybranego zagadnienia oraz wykonuje zadania praktyczne. Bootcamp IT to więc nic innego jak intensywne szkolenie związane z programowaniem. Jego cechą charakterystyczną jest opieka trenera-mentora, który czuwa nad wykonywaniem zadań i służy pomocą, gdy pojawiają się jakieś trudności.

 Po zakończeniu bootcampu uczestnik powinien być przygotowany do wykonywania nowego zawodu na stanowisku juniora. Obecnie na rynku jest bardzo bogata oferta bootcampów programistycznych, na których można nauczyć się takich zagadnień, jak front-end, java, python i innych.

Szkolenia najczęściej odbywają się online, co sprawia, że w bootcampie mogą wziąć udział zarówno świeżo upieczone matki na macierzyńskim, osoby z niepełnosprawnością mające problem z wyjściem z domu czy ludzie, którzy dużo podróżują. 

Bootcamp może odbyć się również offline, na żywo, z udziałem innych uczestników. Obie formy opierają się na tym, aby w jak najkrótszym czasie przyjąć jak najwięcej informacji, pracując pod okiem wykwalifikowanego Mentora.

Istotne jest też to, że większość bootcampów jest skonstruowana w ten sposób, aby uczyć się przede wszystkim praktycznej wiedzy, którą po ukończeniu szkolenia będziesz wykorzystywać w pracy.

Ile trwa bootcamp programistyczny?

Bootcampy mogą dotyczyć różnych dziedzin programowania: od tworzenia stron www, przez wyspecjalizowanie się w wybranym języku programistycznym, aż po umiejętności testera aplikacji. Zwykle taki kurs mieści się w przedziale kilku miesięcy, ponieważ kolejną cechą charakterystyczną bootcampów jest ich intensywność. Zapisując się na taki rodzaj szkolenia, trzeba być gotowym na ekspresową naukę. Jednak nie chodzi o to, by bootcamp nakreślił ogólny zarys dziedziny, a by zagwarantował nabycie umiejętności i umożliwił wejście na nową ścieżkę kariery.

Jak wygląda bootcamp programistyczny?

Szkolenie w obszarze IT wygląda nieco inaczej niż standardowy bootcamp. Programowanie wymaga wiele samodzielnej, praktycznej pracy, wykonywanej pod okiem trenera-mentora oraz często konsultanta HR.

Mentor podczas kursu jest osobą, która prowadzi Cię na początku za rękę, by później z każdym upływającym tygodniem wymagać coraz to więcej. Dobry mentor to filar większości kursów. 

Konsultant HR z kolei jest od tego, żebyś potrafił dobrze zaprezentować się na rozmowie o pracę. Pomoże przygotować CV i podpowie, co robisz dobrze, a co jest do poprawy. To cenna lekcja kompetencji miękkich i należy z tego korzystać jak najlepiej.

Który i w jakiej formie bootcamp wybrać?

Jeśli myślisz nad tym, by zacząć programować, to dobrym początkiem są na pewno darmowe tutoriale dostępne w sieci, tak żebyś wyczuł czy np. JavaScript jest dla Ciebie. Kosztuje Cię to tylko czas, a powoduje, że będziesz znacznie bardziej świadomie wybierał ścieżkę bootcampu. Dla osoby początkującej wybór języka oraz jednego z tysięcy poradników jest trudny. Ponadto trzeba podjąć decyzję: bootcamp przez internet czy stacjonarnie?

Teoretycznie stacjonarnie oznacza spotkania face2face z Twoim nauczycielem i innymi ludźmi, którzy są na podobnej ścieżce co Ty. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że takie bootcampy odbywają się zazwyczaj tylko w dużych miastach i wymagają poświęcenia przez kilka miesięcy wiele godzin dziennie. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zarówno finansowo, jak i czasowo to kurs stacjonarny może być rozwiązaniem dla Ciebie. Bootcamp przez internet ma jednak sporo zalet, których próżno szukać na spotkaniach. Praca w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, kontakt z mentorem i kolegami z grupy poprzez chat to jedne z wielu. Poza tym dzięki temu, że można naukę rozłożyć w tygodniu, można taką formę bootcampu połączyć z pracą czy studiami.

Społeczność

Jedną z największych zalet bootcampu jest mozliwość komunikowania się poprzez jeden z onlinowych komunikatorów ze społecznością kursantów. To bardzo pomaga podczas nauki. Niemal zawsze udzielają się tam też mentorzy. To miejsce, którego nie powinno się omijać. To też świetny trening dla zdolności komunikacyjnych.

Czym charakteryzuje się dobry bootcamp?

  1. Nie może być przedszkolem. Serio. Jeśli w opiniach uczestników powtarza się opinia, że cały czas są prowadzeni za rączkę i nikt od nich wiele nie wymaga - omijaj taki kurs z daleka.

  2. Nie jest również gwarancją pracy w zawodzie progrmamisty! Bootcamp to dopiero początek, przygrywka do tego, co czeka Cię na drodze do zostania programistą. Artykuły, blogi, książki, godziny spędzone na kodowaniu swoich projektów - to wszystko powinno mieć miejsce równolegle do nauki podczas bootcampu.

  3. Bootcamp to przede wszystkim INTENSYWNA PRACA nad umiejętnościami technicznymi i interpersonalnymi. To droga pełna wyzwań i wyrzeczeń, nie tylko dla Ciebie.

  4. Bootcamp to poważna inwestycja. Tego rodzaju kursy są drogie. Ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkunastu tysiącach złotych. Warto dokładnie sobie przemyśleć czy lubimy programowanie na tyle, żeby wydać takie pieniądze i warto się przekonać, czy to jest to ścieżka, którą chcemy podążać. 

  5. To ścieżka usłana wyrzeczeniami. Trzeba mieć świadomość tego, że kurs pochłania masę czasu. Decydując się na naukę w formie bootcampu, będziesz potrzebował wsparcia bliskich osób. Każdy ma obowiązki, pracę, rodzinę i kurs może oznaczać to, że pewne obowiązki przejmą członkowie Twojej rodziny, a życie towarzyskie ogranicza się do minimum.

  6. Intensywność. Nauka podczas bootcampu jest równoznaczna z intensywnym tempem. Może zdarzyć się tak, że w przeciągu paru tygodni poznasz trzy nowe technologie, do tego dojdą jakieś narzędzia itd. To normalne. Wyznacz sobie odpowiednie tempo.

Co po bootcampie?

Przeszedłeś już bootcamp programistyczny i zacząłeś zdobywać nowe umiejętności? To dopiero pierwszy krok w stronę znalezienia dobrze płatnej pracy. 

Jak już wspomnieliśmy, nawet najlepszy bootcamp nie daje jednak gwarancji pracy. To, czy uda Ci się ją zdobyć zależy tylko i wyłącznie od Twojej ciężkiej, uczciwej pracy. Nawet najlepszy program kursu nie da nic, jeśli nie potraktujesz tego na poważnie.

Rzeczywistość w branży to jednak dziesiątki osób na jedno miejsce pracy, wysokie wymagania, niskie zarobki na początkowym etapie. Oczywiście znalezienie pracy nie jest niemożliwe. Jeśli chcesz osiągać kolejne stopnie kariery w IT, musisz się nieustannie rozwijać. Dlatego nie poprzestawaj na jednym kursie. Zapisz się na kolejne. Z uwagi na zdalny tryb, łatwo pogodzisz je z pracą i krok po kroku staniesz się prawdziwym specjalistą. 

Jeśli uczysz się dalej, tworzysz kolejne aplikacje, dopracujesz swojego GitHuba i portfolio, a przede wszystkim wysyłasz dobre CV wszędzie, gdzie się da, w końcu dobrą pracę dostaniesz. 

Czy warto zacząć od bootcampu?

Niezależnie od formy kursu jaki wybierzesz, musisz nastawić się na to, że będzie bardzo intensywnie. Może to truizm, ale mimo, że Mentorzy włożą dużo energii w Twój trening to jednak od Ciebie zależy czy się czegoś faktycznie nauczysz. Będzie sporo siedzenia nad kodem, myślenia nad rozwiązaniami, ale też sporo satysfakcji, gdy wreszcie coś będzie działało, a Ty będziesz dokładnie wiedział dlaczego. Tak czy inaczej, jeżeli nastawiasz się na to, że przyjdziesz i po 6 tygodniach zostaniesz programistą, to niestety nie tak to działa. Warto jednak podsumować, że zostanie Juniorem po paromiesięcznym bootcampie to dość realny scenariusz.

Zarejestruj się