Artykuły

UX designer / UI designer - co to za zawody?

UX/UI designers to zawody, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Zakres obowiązków na stanowiskach związanych z UX jest bardzo szeroki i zależy w dużym stopniu od rodzaju i wielkości firmy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy te różnice i mamy nadzieję, ułatwimy podjęcie decyzji, czy jeden z tych zawodów jest dla Ciebie.
By undefined undefined 27. listopad 2023
UX designer / UI designer - co to za zawody?

UX czyli user experience to w dosłownym tłumaczeniu doświadczenie użytkownika. UX designer zajmuje się projektowaniem produktów cyfrowych, aplikacji, stron internetowych w taki sposób, aby korzystanie z nich było intuicyjne i przyjemne. I tak, aby jak najlepiej spełniały potrzeby użytkowników. Z kolei UI designer (od user interface, czyli interfejs użytkownika) skupia się projektowaniu docelowych interfejsów, czyli np. widoku pierwszego ekranu, który widzi użytkownik. W wielu jednak firmach w ramach obowiązków UX designera jest również UI. W mniejszych firmach UX designer często robi wszystko od początku do końca. Zaczynając od researchu i wywiadów z użytkownikami, poprzez zaplanowanie kolejności wykonywania poszczególnych kroków przez użytkownika, a kończąc na projekcie interfejsu. Często przeprowadza także testy z użytkownikami. Z kolei w większych firmach research i wywiady przeprowadza UX researcher, tzw. flow przygotowuje UX designer, a projekty interfejsów robi UI designer. Oczywiście wszystkie te osoby ściśle ze sobą współpracują.

Czym na co dzień zajmuje się UX designer?

Pracę nad nowym projektem zaczyna od researchu, składającego się m.innymi ze spotkań i wywiadów z obecnymi lub potencjalnymi użytkownikami. Ma to na celu zebranie wymagań, dokładne zdefiniowanie samego zakresu prac i zrozumienie, z jakimi problemami przyjdzie się nam mierzyć.

Później przychodzi etap szkicowania wielu możliwych rozwiązań. Zostaną one później przełożone na docelowe projekty graficzne albo animowane prototypy, ukazujące dokładnie zachowanie aplikacji czy strony. Jeśli w danej firmie istnieje osobne stanowisko UI designera, wtedy zazwyczaj jest to jego zadanie.

Zaprojektowane rozwiązania zazwyczaj testuje się z grupą odpowiednio dobranych osób i weryfikuje się, czy użytkownicy nie napotykają na żadne problemy. Takie testy także planuje i przeprowadza UX designer.

Ponadto UX designerzy często wykonują tzw. audyty użyteczności istniejących już stron internetowych czy aplikacji. Oceniają wygodę i łatwość korzystania z nich oraz wskazują najistotniejsze problemy i elementy do poprawy.

Gdzie można nauczyć się tego zawodu?

Jeśli chcesz pracować jako UX designer, warto rozważyć studia (w Polsce najczęściej podyplomowe). Obecnie oferowane są one przez uczelnie takie jak np. SWPS, AGH czy też WSE. Możesz również zdecydować się na intensywny kurs (online lub offline). Na tego typu kursie dowiesz się więcej nie tylko o samym procesie projektowym i dobrych praktykach w tej pracy, ale również uzyskasz umiejętności obsługi konkretnych programów przydatnych w tym zawodzie (np. Sketch, Adobe XD, Principle, Axure). Dodatkowo warto sięgnąć po książki na temat UX oraz sprawdzić (np. na naszej platformie) listę organizowanych spotkań, warsztatów, czy konferencji, podczas których doświadczeni projektanci dzielą się swoją wiedzą np. World Usability Day.

Jak zacząć?

Kiedy już zdobędziesz niezbędną wiedzę i zaczniesz myśleć o poszukiwaniu pierwszej pracy, zazwyczaj (jeśli nie jest to staż, lub w wielu przypadkach stanowisko juniorskie) wymagane jest przedstawienie swojego portfolio. Dobrze, aby Twoje portfolio zawierało nie tylko projekty, ale przede wszystkim ukazywało proces projektowy. Warto więc opisać, w jaki sposób doszedłeś do danych rozwiązań, na jakie problemy natrafiłeś. Jeśli dopiero zaczynasz karierę w branży UX, portfolio nie musi zawierać rozwiązań faktycznie zrealizowanych dla określonych klientów. Możesz zaprezentować projekty wykonane „do szuflady” w ramach własnych ćwiczeń.

Czy są umiejętności, które gwarantują sukces w zawodzie UX designera?

Dobry UX designer powinien łączyć w sobie wiele umiejętności, zarówno miękkich jak i twardych. Jest to zawód, w którym bardzo ważne są takie cechy jak:

  • komunikatywność (bardzo pomocna podczas wywiadów, testów z użytkownikami)

  • empatia

  • analityczne myślenie (stawianie pytań, wyciąganie wniosków)

  • zmysł estetyczny

W tej pracy odnajdą się osoby zarówno zainteresowane technologią, jak i socjologią czy psychologią.

Istotna jest także znajomość wspomnianych narzędzi i programów do projektowania (Sketch, Adobe XD), prototypowania (Principle, Axure) czy analityki internetowej (np. Google Analytics).

Ile zarabia UI/UX designer?

W Polsce średnie wynagrodzenie projektanta UX wynosi 7200 zł netto. Jest to kwota, którą otrzymują osoby pracujące w Warszawie. W Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu zarobki wahają się w granicach 5800 - 6300 zł netto. Jak w każdej branży wysokość wynagrodzenia będzie zależna od doświadczenia oraz umiejętności. Juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3500 zł netto, natomiast Seniorzy ok. 9000 zł netto.

Jak mogę sprawdzić, czy to zawód dla mnie?

Na początku warto zrobić cokolwiek, co jest związane z tą dziedziną i sprawdzić, czy ta praca po prostu cieszy. Można zaprojektować stronę internetową dla organizacji pozarządowej czy stowarzyszenia, pójść na branżowy warsztat, na przykład w trakcie wcześniej wspomnianego World Usability Day.

Zarejestruj się