Artykuły

Przebranżowienie na IT – czy zawsze warto?

Wszyscy wiemy czym wabi branża IT. Specjaliści najczęściej zachwalają atrakcyjne wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia czy elastyczne podejście do pracownika. Wciąż słyszymy o rosnącej luce kadrowej. Co więc robią osoby wchodzące na rynek pracy i te szukające nowych wyzwań zawodowych? Planują przebranżowienie się na IT. Jeżeli wykonywanie obecnego zawodu nie sprawia Ci satysfakcji, lub wydaje Ci się, że zarabiasz zbyt mało, dzisiejszy wpis blogowy może Cię zainteresować. Opisujemy w nim, jak skutecznie możesz przebranżowić się na programistę.
By DevsPower 28. październik 2022

Przebranżowienie na IT – czy zawsze warto?

Przebranżowienie się na IT nie wymaga ogromnego nakładu finansowego ani zaczynania studiów informatycznych. W większości przypadków wystarczy systematyczna praca. Przebranżowienie się jest w zasięgu ręki i z odpowiednim podejściem nie powinno zająć dłużej niż rok.

 

Dlaczego warto się przebranżowić na programistę?

 

Jeżeli ktoś lubi pracę biurową, ta praca wydaje się być dla niego idealna. Programowanie potrafi być pracą bezstresową, dającą jednocześnie ogromną satysfakcję. Jest to zawód bardzo dobrze nadający się dla kobiet, choć paradoksalnie jest ich w IT wciąż bardzo mało. Szczególnie na stanowiskach typowo programistycznych.

Benefity

 

Większość firm działających w obszarze IT to przeważnie naprawdę dochodowe biznesy. Biura, sprzęt i całe środowisko pracy są dzięki temu doinwestowane i na wysokim poziomie. Pracownicy firm IT praktycznie zawsze posiadają szereg benefitów, których próżno szukać gdzie indziej. Są to m.in. darmowe owoce, kawa, prywatna opieka zdrowotna, wysokie permie, darmowe szkolenia, sprzęt wysokiej jakości, doskonale wyposażone biura, możliwość podróży i wiele innych.

Czy w tej branży musisz zostać programistą?

Sektor IT jest niezwykle różnorodny. Zatrudnienie w IT dotyczy nie tylko stricte programistów - obejmuje także role wszelakich architektów (sieci, oprogramowania, bezpieczeństwa), administratorów baz danych, testerów manualnych i automatycznych, grafików, project menedżerów, project ownerów, agile coachów czy scrum masterów. Wybór możliwych ścieżek zawodowych jest więc naprawdę szeroki. Należy pamiętać, że jest to branża, która nie znosi stagnacji, nieustannie się rozwija, a pracowników działających w niej jest zdecydowanie mniej niż ofert pracy na rynku.

 

Czy każdy może realizować się w IT?

Tak, jak w przypadku innych zawodów, aby efektywnie funkcjonować w tym sektorze – należy dysponować pewnymi rozwiniętymi umiejętnościami, niezbędnymi na danym stanowisku. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kompetencje twarde czy znajomość języków obcych – chociaż oczywiście one także są potrzebne do osiągania sukcesów w branży. Kluczowe wydają się jednak określone kompetencje miękkie takie, jak na przykład zdolność logicznego myślenia, pracy w zespole lub umiejętność wyciągania wniosków.

Przebranżowienie na IT – warto, jeśli masz czas.

Branża IT boryka się z niedoborem kadrowym. Zjawisko to dotyczy jednak tylko doświadczonych specjalistów. Osoby na stanowiskach seniorskich czy eksperckich rzeczywiście mogą pozwolić sobie na bycie wybrednym. Z kolei adepci IT, czyli również osoby na drodze przebranżowienia, muszą walczyć o uwagę rekrutera oraz mierzyć się z wyśrubowanymi wymaganiami względem juniorów.

Co to oznacza w praktyce? Przebranżowienie ma sens, jeśli dysponujesz wolnym czasem, który jesteś w stanie poświęcić na długą i żmudną naukę. Nie wystarczy do tego udział w bootcampie i obejrzenie kilku tutoriali. Niestety rynek nasycił się już juniorami. Oczywiście udział w kursach, bootcampach i szkoleniach to świetny punkt startowy, aby rozeznać się w danej technologii, zebrać materiały referencyjne i opracować strategię dalszego rozwoju. Aby jednak rozwijać karierę należy nieustannie pogłębiać wiedzę, szukać mentorów i dedykowanych programów mentoringowych oraz angażować się w pierwsze projekty.

Branża IT przypomina trochę medycynę – nigdy nie dojdziesz do momentu, w którym wiesz już wszystko, możesz odłożyć książki na bok i zamknąć pomoce naukowe. Świat technologii pędzi do przodu, do użytku wchodzą coraz to nowsze rozwiązania i usprawnienia kolejnych języków czy programów.

Przebranżowienie na IT przyjdzie Ci z łatwością, jeśli to uniwersum Cię pasjonuje. Pamiętaj, że spędzisz w tym świecie co najmniej 40 godzin w tygodniu i nie zawsze wysoka stawka wynagrodzenia zrekompensuje Ci godziny spędzone na programowaniu, jeśli po prostu tego nie lubisz.

Strategia przebranżowienia w kierunku IT.

Karierę w sektorze IT warto już od samego początku dobrze rozplanować. Odpowiednia strategia pozwala na szybsze odniesienie sukcesu i skuteczne przebranżowienie. Poniżej opisujemy najważniejsze, pierwsze kroki w tym kierunku.

Krok 1. Wybierz obszar programowania.

Programowanie to zbyt rozległy obszar, aby uczyć się wszystkiego. Musisz zdecydować się na pewną wąską dziedzinę, w której zaczniesz się szkolić. Przede wszystkim powinien być to wybór pomiędzy front-endem a back-endem oraz językami programowania. Czym się różnią opisaliśmy w poprzednim wpisie.

Krok 2. Ustal plan nauki – ile czasu poświęcisz na naukę programowania?

Z doświadczenia wiemy, że można się przebranżowić w czasie od 3 do 15 miesięcy. Trzeba jednak wybrać wąską dziedzinę, oraz jedną konkretną technologię lub język. Nauka programowania jest trudna, jednak im więcej będziesz ćwiczyć tym bardziej wszystko zacznie się sklejać w jedną logiczną całość.

Krok 3. Źródło wiedzy – jak się uczyć?

Jeżeli wybrałeś konkretną technologię oraz przyjąłeś jakąś strategię nauki, zastanów się skąd będziesz czerpał wiedzę. Decydując się na naukę programowania musisz umieć uczyć się sam. Decyzja o zostaniu programistą pociąga za sobą ciągłą i systematyczną naukę i poszerzanie swojej wiedzy.

Krok 4. Zbuduj portfolio projektów.

W sytuacji kiedy nie ukończyłeś studiów i nie masz doświadczenia - bez własnego portfolio projektów nie masz szans na znalezienie pracy w branży. Własne projekty to idealna informacja dla pracodawcy, o tym że:

  • umiesz programować w jakiejś technologii,

  • swoje przebranżowienie i zmianę zawodu traktujesz poważnie i podchodzisz do niego profesjonalnie.

Przebranżowienie na IT wiele ma imion.

Kariera w branży IT daje szerokie możliwości, sięgające znacznie dalej niż programowanie. Bariera wejścia powinna być nieco mniejsza dla takich specjalizacji jak Testing, UX/UI Design, IT Support czy Project/Product Management. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję:

  • Poczytaj o każdej z możliwych ścieżek i zastanów się, do których wymagań Ci najbliższej.

  • Dokładnie prześledź swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i znajdź kompetencje, które pokrywają się z oczekiwaniami w branży IT. Mowa tu głównie o umiejętnościach miękkich, które są w IT na wagę złota (szczególnie podczas rekrutacji na stanowiska juniorskie, kiedy to często musisz „sprzedać” siebie, nie swoją wiedzę). 

  • Przejrzyj oferty pracy na różne posady IT. Zwróć uwagę na najczęściej wymieniane wymagania i znajdź wspólny mianownik. W ten sposób sprawdzisz, w które kompetencje techniczne inwestować.

Podsumowanie

Żyjemy w dobrych czasach do tego, aby zostawić swój dotychczasowy zawód i zabrać się za programowanie. Wynika to z małego progu wejścia do tego zawodu, który jest z kolei spowodowany ogromnym deficytem pracowników. Jeżeli chcesz zostać programistą, najlepiej zacznij myśleć o tym już teraz. Być może za za jakiś czas trend na rynku IT się odwróci, a wtedy wejście do branży nie będzie już ani tak łatwe, ani tak opłacalne.

Jeżeli myślisz o przebranżowieniu idealnie byłoby gdybyś znalazł mentora lub przestrzeń, w której mógłbyś znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zdecydowanie odpowiednią do tego platformą jest DevsPower Junior. Serdecznie zapraszamy!

Zarejestruj się