Mity w branży IT. Obalamy stereotypy dotyczące programistów.
Praca w branży IT doczekała się wielu stereotypowych wyobrażeń. Introwertycy w okularach i flanelowych koszulach:) Z jednej strony często wspomina się o wysokich zarobkach programistów oraz licznych ofertach na rynku pracy. Z drugiej branża kojarzy się z monotonią oraz nużącym i wielogodzinnym przesiadywaniem przed ekranem komputera. Ile jest w nich prawdy, a ile krzywdzących stereotypów? W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka najpopularniejszych faktów i mitów na temat codzienności w pracy programisty.
By DevsPower • 3. marzec 2022
Obalamy mity w branży IT
Skąd biorą się mity w branży IT?
Mity, stereotypy, rodzą się na skutek uogólniania i generalizowania na podstawie niepełnych informacji, plotek oraz opinii przejętych bezrefleksyjnie od innych. Branża IT to nadal stosunkowo młody i nieustannie rozwijający się sektor, w którym dzisiejsze rozwiązania już jutro mogą okazać się przestarzałe. Nic więc dziwnego, że dla wielu to nadal „czarna magia”.
Niewiedza sprawia, że sami podświadomie zaczynamy budować własne wyobrażenie. Swoje „trzy grosze” dorzuca m.in. kultura popularna przedstawiająca programistów oraz miłośników nowych technologii, jako tzw. nerdów, osoby zamknięte w sobie oraz przesiadujące w ciemnych pokojach przed licznymi ekranami.
Praca w IT – fakty i mity
Branża IT sprawia wrażenie niezwykle zachęcającej i całkiem atrakcyjnej zarobkowo, a jednocześnie niedostępnej i niezbyt różnorodnej. Jaka jest jednak prawda na temat codzienności w tym sektorze?
MIT nr 1. Wszyscy programiści to introwertycy.
Programiści podczas pracy nad kodem czy nową aplikacją mogą wyglądać na skupionych i oderwanych od otaczającego ich świata. Pytanie tylko, kto z nas nie bywa czasem całkiem pochłoniętym przez pracę?
W branży IT pracują tacy sami ludzie, jak w każdym innym sektorze biznesu. Programiści to ludzie o różnych charakterach i osobowościach. Jak w każdej branży to bardzo często osoby otwarte, które lubią żartować i spędzać czas w towarzystwie przyjaciół i kolegów z pracy.
W zespołach IT pracują różni ludzie, a pewne cechy charakteru nie mają wpływu na efektywność pracy. Na jej poziom składają się przecież umiejętności, doświadczenie, elastyczność, zdolność pracy pod presją czasu itp. Co więcej, praca w branży IT wiąże się ze współpracą w zespole lub z klientem, a to oznacza konieczność stałej komunikacji z innymi. Nie ulega więc wątpliwości, że specjaliści IT powinni posiadać umiejętności komunikacyjne oraz zdolności interpersonalne. Pisanie kodu to tylko część większych projektów, w których biorą udział eksperci z różnych działów firmy, partnerzy zewnętrzni. Bez umiejętności komunikacyjnych nie ma mowy o sukcesie całego przedsięwzięcia.
MIT nr 2. Żeby zostać programistą, należy ukończyć studia informatyczne i mieć ponadprzeciętne wyniki z matematyki.
Nauczyciele w podstawówce, liceum chętnie zniechęcają do technikum informatycznego lub studiów informatycznych ze względu na słabe oceny z matematyki. Ale ile jest tak naprawdę tej matematyki w programowaniu i pisaniu kodu? Na jakim poziomie jest wczesna i średnia edukacja w podążaniu za zmianami na rynku IT? Wydaje się, że w wielu dziedzinach programowania np. we frontend developmencie o wiele ważniejsze jest logiczne myślenie:)
Owszem ukończenie studiów na kierunku technicznym może ułatwić rozpoczęcie kariery oraz odnalezienie się w branży IT. Nie jest to jednak warunek konieczny. Dyplom ukończenia studiów humanistycznych, przyrodniczych czy artystycznych w żaden sposób nie oznacza, że bezpowrotnie odcięliśmy sobie drogę do kariery w branży IT.
Na wielu etapach rekrutacji do działu IT pytanie o studia informatyczne albo w ogóle się nie pojawia, lub ma marginalne znaczenie. Najważniejsze jest wstępne doświadczenie, umiejętność analitycznego, logicznego myślenia, chęć rozwoju oraz zaangażowanie. Swoją przygodę z programowaniem możemy rozpocząć praktycznie niemal w każdej chwili, decydując się na kilkumiesięczny kurs, ucząc się samodzielnie, korzystając z materiałów dostępnych w sieci lub studiując specjalistyczne podręczniki. To odpowiednia ilość determinacji w połączeniu z ciężką pracą może otworzyć nam furtkę do przygody w branży IT.
W 2021 roku przeprowadzono badanie na ogromnej grupie zawodowych programistów. Okazało się, że tylko połowa z ponad 70 tyś. ankietowanych to osoby po studiach informatycznych!
Ponadto, jak to ze studiami bywa – poziom zdobytej wiedzy zależy od nas samych i naszego zaangażowania. Podsumowując przytoczmy przykład dwóch panów Steve’a Jobsa i Billa Gatesa - żaden z nich nie ukończył studiów wyższych.
MIT nr 3. Wystarczy dyplom ukończenia uczelni/kursu, aby odnaleźć się na rynku pracy.
Kontynuując kwestię wykształcenia: często spotykamy się z tym przeświadczeniem. Dyplom z uczelni lub ukończenia nawet najlepszego kursu wcale nie gwarantuje pracy od ręki.
Co więcej, ukończenie studiów informatycznych nie zapewnia wystarczającego przygotowania do pracy w zawodzie. Studia w dużej mierze skupiają się na wiedzy teoretycznej, również w IT. Dlatego konieczne są praktyki, bootcampy itp. Twój przyszły pracodawca będzie stawiał przede wszystkim na sprawdzenie Twoich umiejętności i znajomość praktycznych zagadnień. Dlatego tak istotną kwestią podczas nauki programowania jest tworzenie lub udział w nowych projektach. Bez praktyki nie będziesz się rozwijać i pracodawcy nie będą aż tak chętni, aby zaproponować Ci pracę w swojej firmie. Na samym początku liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne.
MIT nr 4. Branża IT to tylko wysokie zarobki.
To pierwsze pozytywne skojarzenie związane z pracą w IT. W tym przypadku mamy do czynienia z mitem, w którym jest ziarnko prawdy.
Wielu specjalistów może pochwalić się wysokimi wynagrodzeniami. Rynek pracy jest pełen atrakcyjnych ofert, co sprawia, że kariera w IT wydaje się niezwykle kuszącą. Trzeba jednak pamiętać, że duże zarobki są owocem ciężkiej i długiej pracy. Wartość programisty na rynku rośnie wraz z jego doświadczeniem oraz zdobytymi umiejętnościami.
Duże zapotrzebowanie na ekspertów związanych z pewnymi technologiami sprawia, że pracodawcy zachęcają kandydatów wysokimi ofertami. Zaczynając swoją karierę w branży IT, musimy być jednak gotowi, że do tych wysokich zarobków, o których wszyscy chętnie wspominają, będziemy musieli dojść dopiero za sprawą wieloletniej pracy. Ponadto najbardziej atrakcyjne oferty czekają na wyspecjalizowanych ekspertów w wąskich dziedzinach.
Tak naprawdę Junior (w zależności od firmy) może liczyć na początkowe zarobki rzędu 2 - 4 tysięcy netto. Oczywiście plusem pracy w branży IT jest to, że bardzo szybko możesz podnieść swoje zarobki do wymarzonej kwoty. Wymaga to jednak od Ciebie ciągłej nauki, zaangażowania w projekty i rozwoju.
MIT nr 5. Z moimi umiejętnościami nie mam szans nauczyć się programować.
Niekoniecznie. Wszystkie doświadczenia składają się na unikalny zestaw kompetencji, który w jakiś sposób może Ci się przydać w nowej branży. Jeżeli np. w swojej aktualnej pracy masz styczność z bardziej zaawansowanym Excellem, będzie to pewne ułatwienie w nauce programowania od podstaw.
A co, jeśli nie masz takich doświadczeń? Czy to przekreśla Twoje szanse? Absolutnie nie! Owszem, będziesz musiał zdobyć wiedzę z paru podstawowych zagadnień. Ale jeśli będziesz miał dostęp do dobrych materiałów, pracy w pomocnym zespole, współpracy z mentorem, pójdzie Ci o wiele szybciej.
Wśród Absolwentów DevsPower Academy mamy osoby, które wykonywały przedtem bardzo zróżnicowane zawody. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe niezwiązane z branżą IT w żaden sposób nie decyduje o tym, czy możesz programować.
Najważniejszym czynnikiem jest Twoja motywacja i wytrwałość w nauce.
MIT nr 6. Jestem za stara/y na naukę programowania.
Każdy wiek jest dobry, aby nauczyć się nowej umiejętności. Zwłaszcza tej, która związana jest z tak przyszłościową branżą, jak IT. Aby dostosować się do dynamicznych zmian, które zachodzą na całym świecie, musimy zmienić myślenie o edukacji i nauce. Idea uczenia się przez całe życie jest w tym względzie niezwykle istotna.
Na naukę programowania oraz udział w kursach można zdecydować się w niemal każdej chwili. To świetny pomysły na samorozwój dla osób, które zbliżają się do końca studiów wyższych lub po latach decydują się na przebranżowienie. Wiek jest tylko liczbą, a najważniejsza jest motywacja, sumienność, chęć rozwoju oraz determinacja.
Chociaż praca przed komputerem oraz biegła znajomość nowych technologii kojarzy się przede wszystkim z młodymi osobami, na kursach programowania możemy spotkać osoby w średnim wieku, a nawet starsze. Wiek w żaden sposób nie stoi na przeszkodzie do nauczenia się nowych rzeczy i rozpoczęcia swojej przygody z branżą IT.
Więc jeśli myślisz, że jesteś już za stara/y, aby wejść do świata IT - to błąd. Co więcej, osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe, są bardzo pożądane przez pracodawców. Takie osoby wiedzą już jak radzić sobie w określonych sytuacjach.
Na koniec zajmijmy się najczęściej powielanym przeświadczeniem przez firmy szukające nowych programistów:
MIT nr 7. Dobrego kandydata można skusić wysokim wynagrodzeniem.
Pieniądze, choć bardzo ważne, nie są najważniejszym czynnikiem, szczególnie dla doświadczonych specjalistów. Badania pokazują, że wynagrodzenie powyżej pewnej kwoty nie wpływa na zadowolenie z życia. Nie motywuje również do częstej zmiany pracy. Pracownicy coraz częściej bowiem patrzą na wizerunek pracodawcy, zakres obowiązków na danym stanowisku, atrakcyjność realizowanych projektów czy możliwości dalszego rozwoju zawodowego.
Rozpoczynając proces rekrutacyjny, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na te właśnie aspekty. Należy również skupić się szczególnie na kreacji ogłoszeń o pracę, ponieważ na rynku są setki nieadekwatnych ogłoszeń, które nie spełniają swojej funkcji.
Bardzo często firmy rekrutacyjne wysyłają masę wiadomości na portalach typu LinkedIn, często myląc technologie i stanowiska w związku z czym procent reakcji jest bardzo niski. Tymczasem dobrze skonstruowane ogłoszenie bądź współpraca z platformami łączącymi młodych programistów z rekrutującymi firmami pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Podsumowanie.
Mitów na temat branży IT jest pewnie zdecydowanie więcej. Wiele z nich może odstraszyć potencjalnych kandydatów. Warto więc się z nimi zapoznać i samemu dojść do wniosków ile w nich prawdy. W ten sposób można przekonać się, czy branża IT to właśnie miejsce dla nas.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy choć część wątpliwości dotyczących wiecznie powtarzanych przekonań na temat tego, kto może zostać programistą. Jak wspomnieliśmy we wstępie, branża IT jest niezwykle dynamiczną, stale rozwijającą się i przyszłościową.
Jeśli chcesz spróbować swoich sił i zacząć przygodę z IT zarejestruj się na naszej platformie, która pomoże Ci przygotować się do wejścia na rynek pracy.