Artykuły

Jaki wybrać język programowania?

Wybór pierwszego języka programowania, którego chcesz się nauczyć nie jest łatwą decyzją. Wiele osób ma problemy z określeniem swojej wizji. Sporą trudność sprawia zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi językami. Problem jest na tyle skomplikowany, że nie istnieje jeden "najlepszy" język programowania. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy, swoje zalety i wady. Wobec tego, jak podjąć właściwą decyzję? O tym w dzisiejszym wpisie.
By DevsPower 18. październik 2022

Jaki wybrać język programowania?

Krok 1.Określ swój cel.

Zastanów się czy chcesz iść w stronę back-endu czy front-endu?

Front-end, czyli głównie to, co widać, jak np. wygląd strony internetowej, dashboard aplikacji. Tutaj najważniejsza jest znajomość języków skryptowych (np. JavaScript, Typescript, PHP) czy też języków znaczników, jak HTML. Ważny jest też wybór frameworku frontendowego, czyli np.: REACT, VUE.JS, ANGULAR (ale o nich w kolejnym wpisie blogowym).

Back-end to z kolei strona serwerowa danego projektu, czyli np. serwery obsługujące żądania na stronie (np. logowanie), silniki graficzne czy obliczeniowe. W back-endzie używane są języki obiektowe (np. C#, Java).

A może masz ambitne plany i chcesz zostać full stack developerem, który sprawnie porusza się między obiema tymi kategoriami? W razie potrzeby mógłbyś samodzielnie zaprojektować aplikację od początku do końca. Full stack zajmuje się zarówno przygotowaniem logicznej mechaniki działania, administracją serwera czy bazy danych, jak i projektowaniem wizualnej odsłony produktu, kodowaniem oraz integracją systemów.

Można zatem powiedzieć, że full stack developer jest programistą z kategorii „zrobię wszystko”. Właśnie dlatego na rynku są tak bardzo poszukiwani.

Krok 2. Sprawdź co jest popularne.

Gdy już określisz swoje ogólne preferencje do tego, co chcesz robić, możesz przejść do jednej z ważniejszych kwestii, jaką są trendy rynkowe. Twoja umiejętność programowania może być mało warta, jeśli dana technologia lub język programowania odejdą do lamusa w ciągu najbliższych kilku lat. Co może o tym zdecydować?

  • Wielkość społeczności, która pisze w danym języku.

  • Popularność danego języka.

  • To czy język nadal jest rozwijany.

  • Zastosowanie danego języka (np. ile i jakich problemów można rozwiązać przy jego pomocy?).

Poniżej przedstawiamy krótki opis najpopularniejszych języków programowania i ich zastosowanie.

C# - Jest dobrym wyborem na początek nauki, kiedy trzeba się skupić na algorytmie, a nie problematycznej implementacji. Wykorzystywany bardzo szeroko w technologiach web, serwerach gier i serwisach internetowych.

Java - Język wysokiego poziomu, który konkuruje z językiem C#. Różnic między nimi jest kilka, ale co najważniejsze oba pozwalają na szybkie budowanie aplikacji dzięki setkom tysięcy gotowych bibliotek, frameworków i rozwiązań. Java jest dobra dla osób, które chcą pracować przy korporacyjnych projektach z dużą ilością zależności i logiki biznesowej. Stosuje się ją do pisania wszelkiego rodzaju aplikacji, od małych po ogromne. Często wykorzystywana jest także w systemach bankowych.

C++ - język niższego poziomu niż C# i Java. C++ daje duże możliwości, ale także dużo „wymaga”. Stosowany jest w miejscach gdzie kładzie się duży nacisk na szybkość działania np. systemy operacyjne, silniki analityczne itp., ale także w firmach, które zajmują się rozwiązaniami elektronicznymi, mikrokontrolerami oraz komunikacją.

Python - język wysokiego poziomu, będący językiem interpretowanym (tj. tłumaczonym przez program zwany interpreterem). Jest dość łatwy i czytelny, dzięki czemu świetnie nadaje się do nauki dla początkujących programistów. Funkcjonalność Pythona wynika z rozbudowanego pakietu bibliotek, które pozwalają tworzyć aplikacje i gry. Python jest zarówno dla osób, które wcześniej nie programowały oraz dla tych, którzy niekoniecznie chcą zmienić zawód, ale wykorzystać nowe umiejętności w swojej pracy. Będzie on idealny także dla tych, którzy planują zajęcie się innymi dziedzinami informatyki, takimi jak machine learning czy big data - tam używa się głównie Pythona.

Warto też wspomnieć, o językach skryptowych, takich jak JavaScript czy PHP.

JavąScript powinny zainteresować się osoby, które lubią szybko widzieć efekty swojej pracy oraz te, które lubią ciągle się uczyć. Technologie front-endowe bardzo szybko się zmieniają, więc osoby, które chcą zacząć programować w JavaScript muszą lubić się rozwijać. Jest to język łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ponieważ do pisania kodu wystarczy Ci tylko notatnik i przeglądarka.

JavaScript to zdecydowanie “must know” jeżeli chodzi o programowanie webowe. Ze względu na swoją popularność JavaScript jest obecnie mocno pożądaną technologią na rynku pracy.

Ciekawą „nakładką” na JavaScript jest TypeScript, który umożliwia programowanie obiektowe.

PHP jest dobry dla osób, które lubią zagadki logiczne, dokładnie analizują problemy i są systematyczne. Jest to język wykorzystywany do tworzenia aplikacji webowych. PHP jest łatwy do rozpoczęcia nauki programowania, ale oferuje też zaawansowane możliwości dla doświadczonych profesjonalistów. Technologia ta rozwija się dynamicznie, dzięki czemu z łatwością można znaleźć materiały do nauki czy porady dotyczące rozwiązywania napotkanych podczas nauki problemów. Jest to najpopularniejszy język w tworzeniu stron internetowych.

Podsumowanie

Musisz pamiętać, że bez względu na to, jaki język programowania wybierzesz, Twoja nauka zaowocuje w przyszłości. Podstawowe mechanizmy w każdym języku są bardzo podobne, więc gdy poznasz kilka z nich, łatwiej będzie Ci zrozumieć pozostałe.

Przed wyborem języka programowania powinieneś przede wszystkim pomyśleć o tym, do czego chciałbyś wykorzystać swoją wiedzę. Czy interesuje Cię tworzenie stron internetowych, aplikacji mobilnych, a może zaawansowanych systemów bankowych. Co chciałbyś robić najbardziej? Odpowiedzenie sobie na to pytanie pozwoli Ci dobrać technologię, która będzie odpowiednia względem Twoich dalszych planów. Jeżeli jeszcze nie masz dokładnie sprecyzowanych planów, najlepiej wybrać technologię, która ma szerokie zastosowanie oraz jest dosyć popularna na rynku pracy.

Zarejestruj się