Artykuły

Jak wpaść w oko rekrutera? Czyli rozmowa rekrutacyjna Juniora.

Strach przed rekrutacją wynika bardziej z nieprzygotowania niż z braku kompetencji czy predyspozycji do pracy w branży IT. Dlatego przygotowaliśmy w dzisiejszym wpisie mini kompendium wiedzy na temat przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej.
By DevsPower 10. marzec 2022

Jak wpaść w oko rekrutera?

DLACZEGO TO STANOWISKO, A NIE INNE?

Specjaliści branży IT nie narzekają na brak ofert pracy. Jeśli jednak dopiero zaczynasz w branży, aby zaprezentować się jak najlepiej, konieczne jest solidne przygotowanie do spotkania w sprawie pracy.

Mówiąc o przygotowaniach do rozmowy rekrutacyjnej, myślimy najczęściej o dniu poprzedzającym takie spotkanie. Tymczasem dobre przygotowanie zaczyna się dużo wcześniej. Pierwszym krokiem powinna być bowiem szczera odpowiedź na pytanie o powód, dlaczego ubiegamy się o daną pracę. Takie pytanie pojawia się jako pierwsze podczas rozmów rekrutacyjnych. Znając swoją motywację łatwiej jest określić oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy. A wiedząc dokładnie, jakiej pracy szukamy, możemy ocenić atrakcyjność ofert, zdecydować w których rozmowach chcemy uczestniczyć i przygotować się na ich przebieg.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ROZMOWY O PRACĘ?

Zaraz, zaraz, aby rozmowa o pracę w ogóle się odbyła potrzebujesz do tego odpowiednie CV. Dobrze napisane CV:) oraz ewentualnie portfoilo.

W pewnym sensie rozmowa o pracę zaczyna się w momencie, kiedy je przygotowujesz. Oto cechy dobrego CV:

▶ Krótkie – max 2 strony A4. Jeśli zabraknie Ci miejsca na opisanie swoich osiągnięć, usuń zdjęcie i te dane osobowe, które nie będą  potrzebne ewentualnemu pracodawcy na tym etapie rekrutacji.

▶ Poprawnie napisane  – zwróć uwagę na ortografię i interpunkcję, stosowanie wielkich liter. Nie używaj kolokwializmów.

▶ Merytoryczne – opisz swoje doświadczenia oraz projekty, nad którymi pracowałaś/pracowałeś samodzielnie. Strona internetowa dla znajomego lub własny blog poświęcony tematyce IT to coś, o czym dobrze rozmawia się podczas rekrutacji. 

▶ Prawdziwe – rozmowa rekrutacyjna polega często na sprawdzaniu informacji zamieszczonych w CV. Uwierz w to, że ktoś chętnie zatrudni Cię takim jakim jesteś.

CV wysyłaj wszędzie tam, gdzie chciał_byś pracować. Nie musisz spełniać wszystkich wymagań zamieszczonych w ogłoszeniu. Może się okazać, że Twoje umiejętności, cechy osobowościowe okażą się ważniejsze niż Twoje braki. Tak więc zbuduj obraz kandydata wartościowego technicznie, ale i osobowościowo. (o umiejętnościach miękkich, które warto uwypuklić w CV piszemy TUTAJ)

Portfolio (możesz umieścić je na przykład na Githubie).

Świat programowania opiera się na praktyce. Wiedza teoretyczna jest ważna pod warunkiem, że umiesz ją wykorzystać w pracy. A to, czy umiesz to zrobić, weryfikują wykonane projekty. 

ROZMOWA REKRUTACYJNA

Zaproszono Cię na rozmowę o pracę? To już coś! Twoje CV i portfolio działa! Teraz dobrze jest przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jak to zrobić? 

  • Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie zapanować nad stresem w 100%.  Możesz jednak spróbować zapanować nad myślami i emocjami, jakie pojawiają się w Tobie w związku z rozmową.

  • Każda rozmowa to trening autoprezentacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, wyciągnij wnioski. Z rozmowy na rozmowę będziesz poprawiać swoją prezentację. Rozmowę można potraktować jako rodzaj szkolenia, źródło cennego, realnego feedbacku o tym, co potrafimy, a czego jeszcze nie. 

  • Przygotuj “kilka słów o sobie”. Wiele osób ma gigantyczny problem z opowiadaniem o swoich sukcesach i nawet o tym nie wie. Ważne, aby znać swoje mocne strony:)

  • Przygotowania to nie tylko opracowanie odpowiedzi na potencjalne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które znajdziesz w dalszej części tego wpisu. To także wcześniejsze sprecyzowanie swoich oczekiwań i dość dokładny research związany z organizacją, do której aplikujesz.

  • Przed samą rozmową rekrutacyjną przypomnij sobie także swoje CV, umieszczone tam umiejętności oraz treść samego ogłoszenia potencjalnego pracodawcy. 

Najlepszą odpowiedzią na pytanie „jak się przygotować do rozmowy o pracę” brzmi: bądź sobą. Warto być szczerym, bo często na rynku pracy poszukuje się unikatowych kompetencji miękkich, np. osób samodzielnych i indywidualistów lub wręcz przeciwnie ekstrawertyków kładących nacisk na pracę zespołową.

Jak wygląda proces rekrutacyjny w IT?

Proces ten składa się z tzw. części miękkiej, poświęconej poznaniu wzajemnych oczekiwań i możliwości, oraz części technicznej. Oba obszary są dla firm tak samo ważne. 

W trakcie rozmowy pojawią się pytania o mocne i słabe strony oraz o największe zawodowe osiągnięcia i porażki. To również kwestie, które warto przemyśleć przed spotkaniem, przypominając sobie konkretne zdarzenia z życia. 

Mówiąc o osiągnięciach warto przytaczyć sytuacje, w których np. samodzielnie nauczyłeś się pracy z nowym narzędziem. Warto opowiedzieć o rozwiązaniu skomplikowanego problemu pod presją czasu. 

Najwięcej trudności przysparzy Ci pytanie o porażki:)  Rekruterzy zadają je jednak, aby sprawdzić umiejętność brania odpowiedzialności za popełniane błędy. W odpowiedzi warto więc sięgać po przykłady pokazujące, że negatywne doświadczenia docelowo pozytywnie wpłynęły na Twój rozwój.

Najczęściej zadawane pytania.

Zastanawiasz się jakie pytania usłyszysz podczas rozmowy o pracę w IT? Możemy je pogrupować:

  1. Pytania dotyczące Ciebie. Mimo, że w CV opisałeś już siebie w kilku zdaniach, rekruterzy często chcą bardziej poznać kandydatów. 

  2. W jaki sposób rozwijasz swoje umiejętności związane z IT?

  3. Co interesuje Cię w tym stanowisku?

  4. Jaką trudną sytuację ostatnio napotkałeś i jak ją przezwyciężyłeś?

  5. Z jakich zasobów internetowych korzystasz do pomocy w pracy?

  6. Z jakimi językami miałeś styczność?

  7. Opowiedz o ostatnim projekcie, nad którym pracowałeś. Jakie były Twoje obowiązki?

  8. Opowiedz o sytuacji, w której zastosowałeś swoją wiedzę techniczną w praktyczny sposób.

  9. Jak radzisz sobie z napiętymi terminami?

  10. Jakie technologie Cię interesują?

  11. W jakich projektach do tej pory brałeś udział? Które z nich były według Ciebie najciekawsze i dlaczego?

  12. Co zmotywowało Cię do szukania pracy?

  13. Co robisz, aby rozwijać się zawodowo?

  14. Wolisz pracować sam czy w teamie?

B. Pytania dotyczące stanowiska i firmy. Pytania te pokażą, czy zadbałeś o research.

  1. Opisz umiejętności, które kwalifikują Cię do tej pracy.

  2. Jak myślisz, jakich wyzwań mógłbyś się spodziewać na tym stanowisku, jeśli zostaniesz zatrudniony?

  3. Dlaczego chcesz tu pracować?

  4. Jak wyobrażasz sobie rozwój w naszej firmie?

  5. Na czym najbardziej Ci zależy w nowej firmie/na nowym stanowisku?

C. Pytania techniczne. Ten rodzaj pytań ma na celu udowodnienie, że posiadasz umiejętności i wiedzę, którą pochwaliłeś się w CV. Będą się one różnić w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikowałeś. Poniżej kilka przykładowych pytań:

  1. Porównaj REST i SOAP.

  2. Zdefiniuj „uwierzytelnianie” i „autoryzację”.

  3. Czy używałeś Eclipse?

  4. Czy korzystałeś z VSCode?

  5. Ile procent czasu poświęcasz na testy jednostkowe?

  6. Projekt, nad którym pracujesz, nie będzie gotowy na ustalony deadline. Co robisz?

  7. Co uważasz za dokumentację i dlaczego jest ona ważna?

  8. Czym jest klastrowanie? Opisz jego zastosowanie.

  9. Jaka jest różnica między OLAP a OLTP?

  10. Kiedy ostatnio pobrałeś z internetu narzędzie zwiększające wydajność pracy i co to było?

  11. Na jakich narzędziach pracowałeś do tej pory?

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Jeśli startujesz na stanowisko programisty prawdopodobnie będziesz musiał rozwiązać jakiś problem. Jak to zrobić? 

– Opisz problem własnymi słowami.

– Myśl głośno podczas rozwiązywania problemu i zademonstruj swój sposób myślenia.

– Rozmawiaj, zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie.

Inne pytania, których możesz się spodziewać, będą dotyczyły ogólnej znajomości języka. Np. co nowego pojawiło się w Java 8, czy jak zaprojektować bazy danych dla małego projektu. 

Pamiętaj rekrutacja to rozmowa.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej możesz (wręcz powinieneś) zapytać o to, co naprawdę Cię w tej firmie interesuje. Na przykład, jaka jest specyfika projektu, nad którym będziesz pracował. Jakie są możliwości awansu w danej firmie?

Wielu kandydatów zapytanych o to, czy mają jakieś pytania, odpowiada przecząco. Sporo wtedy tracą😀

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS ROZMOWY REKRUTACYJNEJ

1. Brak przygotowania.

Przyszły pracodawca zakłada, że skoro kandydat ubiega się o stanowisko w firmie, to posiada podstawową wiedzę na temat organizacji. Stąd też pytania, które przedstawiliśmy powyżej. Znajomość ogólnodostępnych informacji na temat firmy świadczy też o szacunku dla pracodawcy i realnym zainteresowaniu ofertą. Kandydat, który o tym zapomina i przychodzi na spotkanie bez odrobionej pracy domowej, może być odebrany jako nieprofesjonalny.

2. Krytykowanie byłego pracodawcy.

Wyrażanie negatywnych opinii o obecnym i byłych pracodawcach, jest źle odbierane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Krytyka poprzednich miejsc pracy może być postrzegana jako brak lojalności. Zasada jest prosta – o byłym pracodawcy wypowiadamy się pozytywnie lub wcale. 

3. Brak kultury osobistej.

Sposób, w jaki mówimy, reagujemy na pytania i opinie rekrutera odgrywa ogromną rolę. Błędy wynikające ze złego zachowania, arogancji, a nawet niewłaściwego ubioru, mogą spowodować dyskwalifikację kandydata. 

4. Negatywna mowa ciała.

Komunikacja niewerbalna stanowi ogromną część naszego przekazu. Mowa ciała znacząco wpływa na relacje międzyludzkie i to, jak jesteśmy odbierani. Zdarza się, że kandydaci nie zdają sobie sprawy z komunikatów, które „wysyłają” podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niewłaściwa mimika twarzy, zbytnia nerwowość czy bawienie się dłońmi lub długopisem, odbierane są jako brak pewności. Ponadto pracodawca, który w naszej postawie dostrzega wysoki poziom stresu, może mieć wątpliwości, czy sprostamy wyzwaniom w nowej pracy.

5. Brak entuzjazmu.

Zainteresowanie firmą i rozmówcą, a także zaangażowanie podczas rozmowy to podstawa sukcesu. 

PODSUMOWANIE

Tak naprawdę liczy się pasja. Umiejetne jej zaprezentowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej gwarantuje sukes. Rekruterom nie jest łatwo to ocenić. Ale gdyby przypadkiem zapytali, jakie masz projekty poboczne lub jaki był najlepszy projekt, nad którym kiedykolwiek pracowałeś, prawdopodobnie byłbyś w stanie rozmawiać o nim przez całe popołudnie.

Wtedy każdy rekruter będzie wiedział, że osoba po drugiej stronie stołu jest taka jak on/ona - ktoś z pasją do programowania.

Mamy nadzieję, że ten wpis doda Ci odwagi do działania i wskaże kierunek, w którym możesz iść, aby zdobyć upragnioną pracę.

Zarejestruj się