Artykuły

Jak nauczyć się programować?

Studia, bootcamp, czy samodzielna nauka? A może DevsPower Academy? Dobry wybór to połowa drogi do zostania programist(k)ą, dlatego dziś bardzo ważny wpis o metodach nauki programowania.
By DevsPower 8. listopad 2021

Jak nauczyć się programować?

Wybór metody nauki programowania to jedna z ważniejszych decyzji do podjęcia zaraz po tym, kiedy już wiemy, że chcemy spróbować. Droga absolwenta studiów informatycznych, bootcampu oraz samouka ma ten sam cel: zdobyć pierwszą pracę w branży. Co jednak różni każdą z nich, to:

  • jak długo musimy nią podążać

  • jak będzie wyglądała

  • i przede wszystkim - ile będzie kosztować

W dzisiejszym wpisie opowiem o każdej z możliwości. Pokaże też jak na ich tle prezentuje się DevsPower Academy - nasze autorskie rozwiązanie, które powstało jako odpowiedź na ciągle zmieniejące się potrzeby rynku. Zapraszam!

Studia informatyczne

W Polsce istnieje ponad 400 szkół wyższych, z czego prawie połowa umożliwia studiowanie kierunków około informatycznych. Zdobycie pełnego wyższego wykształcenie trwa zwykle 5 lat. Kiedyś uzyskanie tytułu magistra było jedyną, poprawną drogą. W ciągu ostatnich paru lat upowszechniła się jednak praktyka polegająca na zatrzymaniu się na tytule licencjata (3 lata) lub inżyniera (3,5 roku). Pozwalało to na szybsze “wejście na rynek” danego absolwenta, przy posiadaniu i tak istotnego dyplomu.

Studia informatyczne pozwalają na zdobycie holistycznego spojrzenia na dziedzinę jaką jest IT. Poszerzają one zakres wiedzy w wielu z dostępnych ścieżkach tj. bazy danych, sieci komputerowe, architektura systemu komputerowego, czy też programowanie w różnych języka. Skupiają się na “uczeniu uczenia”. 

Za największy minus studiów można uznać czas potrzebny na ich ukończenie. Te realizowane w trybie stacjonarnym (dzienne) potrafią być absorbujące na tyle, że jednoczesna praca na chociażby część etatu bywa niemożliwa. Z drugiej natomiast strony mamy studia zaoczne, gdzie nasza obecność wymagana jest jedynie w weekendy. To umożliwia nam jednoczesną pracę, ale wiąże się ze sporymi kosztami - nawet 6-10 tysięcy złotych rocznie

Powszechną opinią jest to, że spośród 3 osób: absolwenta uczelni, bootcampu i samouka, to właśnie student ma największe szanse na zdobycie stażu. Należy jednak pamiętać, że nadal bardzo ważna jest praca własna danej osoby - zrealizowane projekty, zdobywana wiedza poza uczelnią, zaangażowanie w dodatkowe działalności. 

Nie bez znaczenia jest także to, o jakiej uczelni mowa. Zupełnie inaczej pracodawca będzie patrzył na studia dzienne na np. Politechnice Poznańskiej (czołówka uczelni technicznych, bardzo trudno się dostać i jeszcze trudniej wytrwać), a na studia zaoczne w prywatnej szkole o niskiej renomie.

Podsumowanie metody:

✅daje dobre ogólne podstawy IT

✅pokazuje różne oblicza IT - pozwala na dokonanie bardziej właściwego wyboru co do konkretnej ścieżki

✅bezpłatne (w przypadku studiów dziennych na uczelniach publicznych)

✅"uczą uczyć"

❌trwają najdłużej ze wszystkich metod

❌są najdroższe (w przypadku studiów zaocznych lub na uczelniach prywatnych)

❌część przedmiotów może być "niepotrzebna"

❌trzeba się im poświęcić w znaczącym stopniu (szczególnie w trybie dziennym)

Bootcamp

Nazwa “Bootcamp” pochodzi od amerykańskich obozów dla rekrutów, które łączyły w sobie pracę indywidualną oraz zespołową pod okiem mentora. Ich powstanie datuje się na 2011 rok, a do Polski przybyły już 3 lata później. Bootcamp programistyczny to zwykle kurs programowania, który pozwala na naukę wybranej ścieżki w ramach grupy (ok. 10 kursantów) przez okres paru miesięcy. Im trudniejszy/bardziej obszerny materiał, tym z założenia dłuższy czas nauki oraz większy koszt (zwykle w przedziale 9-14 tysięcy złotych). 

Bootcamp programistyczny pozwala na naukę “od zera”. Oznacza to, że zwykle możemy swobodnie dołączyć do kursu bez wcześniejszej znajomości zagadnień informatycznych. Dana ścieżka skupia się wyłącznie na przyswojeniu zagadnień z nią związanych. Co można uznać za plus - ponieważ uczymy się dokładnie tego, co wybraliśmy, ale także za minus - ponieważ bycie programistą to nie tylko napisanie funkcji. Zwykle oczekuje się od nas trochę szerszych kompetencji, bądź zrozumienia tematów około programistycznych, przynajmniej w podstawowym zakresie.

Forma ta jest coraz chętniej wykorzystywana przez osoby łączące swoją przyszłość z IT. Naturalnie widząc możliwość szybkiego osiągnięcia celu, jesteśmy bardziej skłonni ją wybrać. Jednocześnie notuje się jednak coraz mniejszą chęć firm do zatrudniania absolwentów tej metody. Każdy przypadek jest jednak inny, a każdorazowo decyduje dany kandydat oraz praca własna, którą wykonał, a także wiedza, którą posiadł.

✅zaplanowana droga - uczymy się dokładnie wybranej ścieżki

✅krótki czas nauki (parę miesięcy)

✅wykładowca - doświadczona osoba, która może pomóc

❌praca w grupie, co może oznaczać dostosowanie tempa do reszty

❌dość wysoki koszt

❌wymagana znaczna praca własna, aby się wyróżnić na rynku

Samouk

Droga samouka jest zdecydowanie najtrudniejszą ze wszystkich tu podanych i wymaga największej samodyscypliny, zorganizowania i przede wszystkim - wytrwałości. Brak mentora lub grupy pomocy może wpłynąć na motywację - szczególnie w chwilach zwątpienia, czy napotkania większych trudności.

Osoba, która decyduje się na samodzielną naukę programowania musi samodzielnie wybrać odpowiednie źródła informacji, zadbać, aby były one kompleksowe i pilnować, aby nie opuścić żadnej ważnej części. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ im dłużej trwa budowanie złych nawyków, tym trudniej jest je z czasem zwalczyć. W wypadku takiego kandydata, firmy kładą także większy nacisk na weryfikację wiedzy oraz portfolio. Samouk musi zadbać o szczególnie ciekawe CV, aby zainteresować rekruterów.

Plusem na pewno jest fakt, że jest to nisko kosztowa opcja. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych materiałów. Programiści chętnie dzielą się pomocą na forach tj. StackOverflow oraz udostępniają kursy na platformach tj. Udemy. Ucząc się jednak w tej formie należy zwracać szczególną uwagę na aktualność danych, ponieważ świat IT ewoluuje z każdą minutą - im starszy kurs, tym mniej wartościowy może on być dla przyszłego programisty. 

✅bezpłatne lub tańsze w stosunku do innych możliwości

✅uczysz się wtedy, kiedy Ci odpowiada

✅uczysz się dokładnie tego, czego chcesz ❌mogą pojawić się ograniczenia co do tego świadomości tego, czego jeszcze nie wiesz

❌w przypadku kursu - małe rozbieżności co do przykładów mogą powodować problemy

❌znany problem: przerywanie kursów i zaczynanie nowych (brak świadomości ścieżki)

A może DevsPower Academy?

Jako programiści, architekci i liderzy zespołów programistycznych obserwowaliśmy rynek oraz funkcjonujące metody nauczania przez długi czas. Żadne z nich nie wydawało nam się idealne. 

  • Studia zabierają bardzo dużo czasu i wiedzieliśmy, że nie każdego na nie stać (czasowo, bądź finansowo). Część z nas ma przecież rodziny na utrzymaniu i nie może sobie pozwolić na tego typu luksusy. 

  • Bootcampy stały się ciekawą opcją, jednakże stosują one podejście “zbiorowe” - trzeba dostosować się do terminów i tempa grupy. Ponadto w naszej opinii nie są one wystarczające, aby ich absolwent mógł zdobyć pracę. Część z nich dołącza do DevsPower Academy i widzimy, że dopiero zdobyta tu praktyka i symulacja prawdziwych warunków zawodowych przygotowała ich do pierwszej pracy.

  • Bycie samoukiem zdecydowanie pokazuje cechy tj. determinacja i zorganizowanie. Ale naszym zdaniem opieka osoby doświadczonej, która nakieruje, wyłapie słabe punkty i wesprze w słabsze chwili - jest bezcenna.

Jakie cechy posiada DevsPower Academy?

✅każda osoba ma indywidualnie stworzony plan rozwoju, który jest cyklicznie aktualizowany - przez co na bieżąco jesteśmy w stanie reagować na wszelkiego rodzaju szybszą realizację materiału bądź opóźnienia

✅elastyczny plan pozwala nam na rozwój osób, które dysponują zarówno 2h dziennie, jak i tymi, które są w stanie spędzać z nami całe dnie

✅pracujemy tylko nad tym, nad czym trzeba popracować + skupiamy się zarówno na rozwoju technicznym, jak i miękkim - wiemy, jak ważne w zdobyciu pracy jest ciekawe CV, czy umiejętność dobrego zaprezentowania się na rozmowie rekrutacyjnej i nie omijamy tych punktów w akademii

✅przede wszystkim praktyka - pobyt w akademii składa się z części teoretycznej i z o wiele dłuższej - praktycznej, gdzie wraz z zespołem scrumowym symulujemy prawdziwą pracę na większych kodach źródłowych w oparciu o narzędzia tj. Jira, czy Confluence

✅niska cena - wiemy, że jest to istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji - dlatego cena ustalana jest indywidualnie w oparciu o dostępność czasową oraz etap na którym znajduje się dana osoba

Minusy?

❌ograniczona liczba osób, jakie możemy przyjąć - przez wzgląd na nasze personalne zaangażowanie i poświęcany czas, możemy zaprosić do współpracy jedynie część chętnych osób

❌jesteśmy dla Ciebie zawsze, ale nie "ciągniemy za rękę" - nauka programowania, to przede wszystkim praca własna i nie da się inaczej zdobyć tej umiejętności, jak po prostu programując

Odezwij się do nas

Rozumiemy, że wybór metody może być trudny. Dlatego oferujemy możliwość porozmawiania z nami i opowiedzenia nam swojej historii. Pomogliśmy już wielu osobom i z chęcią omówimy także Twój przypadek, aby jak najlepiej doradzić Ci, jaki następny krok podjąć. Zostaw nam swój e-mail, a odezwiemy się do Ciebie z terminami możliwej konsultacji.

Pamiętaj: czasami jedno zdanie od doświadczonej osoby, może zmienić całe Twoje życie! ;)

Zarejestruj się