Artykuły

Informatyk czy programista, czyli którędy do świata IT?

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w branży IT, być może dręczy Cię ten dylemat. Co lepsze: informatyk czy programista? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym różnią się te dwie ścieżki kariery i którą z nich wybrać.
By DevsPower 30. marzec 2022

Informatyk czy programista?

Wiele osób myli zawód informatyka od programisty. Często bywa tak, że nawet jeśli powie się komuś, że jest się programistą, to inni i tak uznają, że jest to zawód informatyka. Tymczasem wystarczy porównać informatykę do medycyny, a programowanie do specjalizacji lekarskich: nie każdy lekarz jest okulistą, ale każdy okulista jest lekarzem. No właśnie. Nie każdy informatyk jest programistą, ale każdy programista…  może być informatykiem, ale wcale nie musi.

Kim tak naprawdę jest informatyk?

Informatyka jest dziedziną nauk ścisłych i technologii, która zajmuje się przetwarzaniem informacji. Dlatego informatyk to osoba, która posiada umiejętność na temat tworzenia, przetwarzania i przekazywania informacji za pomocą programów komputerowych. Ponadto jest to osoba, która zna budowę i działanie urządzeń komputerowych. Informatyk to obecnie bardzo ogólna nazwa zawodu i coraz rzadziej używa się tego słowa. Coraz częściej używa się precyzyjniejszych określeń jak administrator systemów komputerowych czy programista.

Można zostać informatykiem, kończąc studia wyższe na kierunku Informatyka. Na tym kierunku dowiemy się wszystkiego o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji. Poznamy różne aspekty procesów informatycznych i narzędzia, które są w nich wykorzystywane.

Na studiach nauczymy się, czym są algorytmy, struktury danych, przetwarzanie sygnałów i jak zbudowany jest komputer. Poznamy także podstawy wybranych języków programowania. To zapewne w tym momencie pojawią się takie pojęcia, jak Java czy Python.

Będąc informatykiem można budować bazy danych, zajmować się sztuczną inteligencją, konstruować komputery. Jeśli mimo wszystko postanowisz zostać programistą, wiedzy w tym zakresie musisz szukać w innym miejscu.

Kim tak naprawdę jest programista?

Programowanie to jedna z dziedzin informatyki. Programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Większość specjalistów zna kilka języków takich jak m.in. C, C++, Java, wspomniany Python czy też PHP.

Programista to człowiek, który posiada zestaw narzędzi potrzebnych do komunikowania się z komputerem w określonej sprawie. Chodzi głównie o pisanie programów i aplikacji, w takiej formie, aby zrozumiały je konkretne systemy operacyjne. Programistów można podzielić na takich, którzy zajmują się back-endem (zapleczem strony internetowej czy aplikacji), front-endem (tym wszystkim, co jest widoczne dla użytkownika) oraz takich, którzy zajmują się tym i tym.

Do podstawowych obowiązków programisty należy:

  1. tworzenie programów i aplikacji za pomocą języków programowania

  2. zarządzanie bazami danych

  3. wyszukiwanie i usuwanie błędów, które wystąpiły podczas pisania kodu.

Charakterystyczny dla tej branży jest jej nieustający rozwój. Sytuacja jest dynamiczna, języki są udoskonalane, co chwila pojawiają się nowe frameworki, biblioteki. Programista musi nieustannie trzymać rękę na pulsie, żeby nie zostać w tyle. Przy okazji zdobywa wiedzę informatyczną, ale nie jest to warunek konieczny do bycia programistą.

Czy programista to trudny zawód?

No cóż, nasuwa się popularna odpowiedź “to zależy dla kogo”. Aby nauczyć się programowania trzeba praktykować i rozwijać logiczne myślenie, przy okazji jednak zachowując dużą dozę kreatywności. W pewnym sensie każde zadanie programistyczne jest inne, niektóre są intrygujące i ciekawe, a niektóre nudne i żmudne. Może się zdarzyć, że w kilometrach niezbyt dobrego kodu trzeba będzie jak najszybciej znaleźć jeden, drobny błąd. Zdarzają się też klienci, którzy co chwila zmieniają zdanie, ale nie zmieniają deadline’u. Każda praca ma wady i zalety. W przypadku programowania wysiłek i zdobywane z trudem umiejętności rekompensuje pensja adekwatna do wiedzy i zaangażowania, szerokie możliwości rozwoju i liczne oferty pracy.

Praca dla programisty

Jednym z podziałów w zawodzie programisty to specjalizacje: programiści aplikacji oraz programiści systemowi. Pierwsi z nich tworzą aplikacje komputerowe realizujące określone zadania, również w środowisku sieci stron WWW. Z kolei programiści systemowi tworzą między innymi systemy operacyjne, sterowniki czy systemy zarządzania bazami danych.

Programiści mogą pracować w wielu firmach i branżach. Popularne miejsca zatrudnienia to korporacje i software house.

W korporacjach pracę znajdują najczęściej juniorzy. Zatrudniają one duże zespoły, które wspólnie tworzą dany projekt. Dużym plusem dla juniorów są w tym przypadku szkolenia i kursy przygotowywane przez firmę bądź firmy zewnętrzne.

Inaczej wygląda praca w software house, który tworzy oprogramowania na zlecenie firm zewnętrznych. Programiści mają możliwość obcowania z nowinkami technologicznymi oraz szansę wdrażania innowacyjnych metodologii prowadzenia projektów IT. Rozwój w software house jest nieunikniony, dlatego wielu programistów właśnie z tego względu decyduje się na zatrudnienie w takim miejscu.

Według raportu Bulldogjob „Badania społeczności IT 2022” branżami, w których opisywani specjaliści są najczęściej obecni to (dane z 2021 roku):

  • Agencja oprogramowania (software house) – 22%

  • Finanse / Bankowość – 14%

  • Internet / e-Commerce / Nowe media – 9,2%

Podsumowanie.

Jak widać informatyk i programista to różniące się od siebie nazwy zawodów, ale nie do końca oznaczające to samo. Informatyk - coraz rzadziej używane określenie jest pojęciem ogólniejszym, a jak w większości branż chodzi przecież o coraz większą specjalizację.

Zarejestruj się