Artykuły

Ile trwa nauka programowania?

Tak na prawdę z roku na rok wejście do branży IT jest coraz trudniejsze ze względu na rosnącą liczbę junior developerów. Jakie są szanse, że uda Ci się dostać pracę w IT po pół roku nauki? I czy to wystarczający czas? Zapraszamy do lektury bloga!
By DevsPower 23. luty 2022

Ile trwa nauka programowania?

Ile tak naprawdę zajmuje nauka programowania, aby rozpocząć karierę w tej branży?

Jeśli chcesz nauczyć się programowania, przyjdzie Ci zmierzyć się z pytaniem: Ile czasu zajmuje mi nauka? Oczywiście wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja sytuacja wyjściowa i jaki jest Twój cel.

Ile trwa nauka programowania od zera? Odbijmy piłeczkę: A ile czasu dziennie jesteś w stanie poświęcić na naukę? Przy czym optymalny czas to około 5 -10 godzin. Tak, są osoby, które będą Cię przekonywać, że można kodować nawet przez 15 godzin dziennie, ale na dłuższą metę to nie jest ani zdrowe, ani produktywne.

Dlaczego w ogóle warto uczyć się programowania?

IT to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Ten dynamiczny rozwój powoduje, że na rynku powstaje wiele nowych miejsc pracy dla specjalistów z branży. Według StackOverflow obecnie w Polsce pracuje około ćwierć miliona programistów. Zapotrzebowanie rynku jest jednak dużo większe. 

Pracodawcy kuszą wiele osób wysokimi zarobkami oraz możliwością szybkiego awansu. Według Pracuj.pl średnie zarobki w IT to już kilkanaście tysięcy złotych. A do średniego poziomu dojdziemy znacznie szybciej, niż w branży handlowej, usługowej czy marketingowej.

Czy wystarczy mi więc czasu, aby wystartować w tej branży ?

Programowanie to zajęcie kreatywne, wymagające często świeżego spojrzenia i innowacyjnego myślenia. Kreatywność zaś z pewnością kończy się po 10 godzinach kodowania:) Jak wcześniej wspomnielismy jest to maksymalna ilość czasu jaką powinieneś poświęcić dziennie nauce.

Oczywiście masz szansę nauczyć się programowania nieco szybciej niż inni, jeśli zetknęłaś/zetknąłeś się z tym tematem już wcześniej. Na przykład na zajęciach programowania robotów, czy programując proste gry komputerowe. 

Nie zaszkodzi również tzw. ścisły umysł i logiczne wnioskowanie. Przejdźmy jednak do konkretów: nauka samych podstaw programowania to od 300 do 400 godzin. Jak łatwo policzyć, jeśli nie będziemy uczyć się codziennie, a np. po godzinę co drugi dzień, zajmie nam to ponad rok. Jeśli jednak będziemy systematyczni i skrupulatni nauka podstaw zajmie nam około dwóch, trzech miesięcy. 

Niektórym oczywiście przyjdzie to łatwiej, innym trudniej. Mimo wszystko, nauka programowania należy do bardziej skomplikowanych dziedzin. Nie da się ukryć, że trzeba mieć do tego po prostu dryg, a przede wszystkim pasję. 

Jak zacząć uczyć się programowania?

Załóżmy, że uczysz się i ćwiczysz programowanie 5 -10 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Według reguły “10 tysięcy godzinMalcolma Gladwella nauka programowania oznaczałaby minimum 4 lata (według niej każdej umiejetności można nauczyć się w tym czasie). 

To za dużo? Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie badania potwierdzają regułę Gladwella:) zarówno w teorii, jak zwłaszcza w praktyce. Autor, Josh Kaufman w swoim bestselerze “Pierwsze 20 godzin: Jak nauczyć się czegokolwiek szybko” opisał cztery reguły szybkiego uczenia, które, sprawdzą się, jeśli masz mniej na naukę programowania niż 4 lata:

✅ Podziel zadanie na drobne kawałki, łatwe do ogarnięcia.

✅ Naucz się korygować samego/samą siebie, według 3-5 źródeł wiedzy odnośnie tego, czego chcesz się nauczyć.

✅ Usuń rozpraszacze. 

✅ Zaangażuj się. Postanów sobie, że w ciągu 20 godzin nauczysz się jak najwięcej.

Tyle Kaufman - zachęcamy do przestudiowania jego książki głębiej. Z pewnością skróci czas poświęcony na naukę:)

A jak na pytanie “ile trwa nauka programowania” odpowiadają organizatorzy rozmaitych kursów kodowania? 

Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z programowaniem, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na nauce podstaw programowania spędzisz wspomniane wyżej 300-400 godzin. Od 500 godzin zaczyna się etap nieustannego szlifowania i poszerzania umiejętności.

Ważne, abyś nie stracił na tym etapie motywacji i myślał o powodach, dla których postanowiłeś nauczyć się programować. Na tym etapie zdobędziesz umiejętności, dzięki którym będziesz mógł pisać pierwsze programy i aplikacje. Odczujesz ogromną satysfakcję i zobaczysz rezultaty swojej ciężkiej pracy! Po tym czasie opanujesz podstawy na tyle, by zdobyć pierwszą pracę jako Junior Developer. 

Od czego zacząć uczyć się programowania? Na co zwrócić uwagę?

Im więcej wiesz o komputerach i o logice języków programowania, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć i przyswoić poszczególne koncepty jak klasa czy obiekt.

Panuje opinia, że na początku najlepiej zostać testerem oprogramowania i uczyć się poszczególnych języków na bieżąco, pracując już w środowisku IT.

Jak zacząć programować w konkretnym języku typu Java? 

Zacznij od wiedzy teoretycznej, książek, tutoriali z sieci. Dalej wszystko zależy od Twoich postępów i potrzeb. Możesz kontynuować samodzielne zdobywanie wiedzy albo zapisać się na bootcamp, kurs lub do akademi pod okiem doświadczonych mentorów. 

Ile praktyki, a ile teorii w nauce kodowania?

Nauka programowania to przede wszystkim praktyka! Oglądanie tutoriali lub przepisywanie niezrozumiałego kodu źródłowego nie moze być jedynym sposobem na naukę. W nauce programowania musisz pisać swój własny kod, rozwiązywać zadania oraz tworzyć projekty do portfolio. 

Stosunek teorii do praktyki, jak w wielu branżach powinien docelowo wynosić 20% do 80%. Oczywiście na początku ta proporcja może wyglądać odwrotnie, jednak powinieneś jak najszybciej to zmienić.

Samodzielny programista i start programowania na własną rękę.

Z perspektywy czasu zauważysz, że Twój język programowania będzie się zmieniał. Technologie, które na początku Twojej nauki były nowością, z czasem staną się przestarzałe. Dlatego niezwykle istotne jest to, abyś na każdym etapie swojej pracy zawodowej wciąż poszerzał swoją wiedzę. 

Pracując samodzielnie przy projektach poczujesz jeszcze większą odpowiedzialność za swój rozwój. Będziesz musiał sam poszukiwać informacji, jak zrobić coś lepiej, sprytniej i szybciej. Możesz udzielać się aktywnie w społecznościach developerskich, jakimi są np. fora dla programistów. Aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy, musisz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami i zmianami technologicznymi.

W dobie internetu i wszechobecnych kursów, tutoriali nauka na własną ręke już nikogo nie dziwi. Lecz w sumie to tak, jakby chcieć się nauczyć języka obcego na własną rękę. To mozliwe dla najbardziej wytrwałych. Łatwiej jest to zrobić w szkole językowej, pod okiem native speakera, lub całkowiceie zanurzając się w środowisko w danym języku. Wówczas ktoś będzie kontrolować cały proces i pomoże Ci na każdym etapie. 

W branży IT jedną z opcji jest wybranie studiów informatycznych, a przed nimi – rozszerzenia z informatyki w liceum bądź technikum i zdanie matury z tego przedmiotu. Tak więc sposobów na naukę podstawy programowania jest całkiem sporo! 

WSKAZÓWKA

Jak ograniczyć czas spędzony na zdobywaniu umiejętności? Pamiętaj, że wspomniane 300 - 500 godzin to minimum efektywnej nauki programowania. Obojętnie czy skorzystasz z usług mentora, czy pójdziesz na szkolenie online, czy wykupisz kurs na platformie edukacyjnej. Jeśli nie będziesz się trzymać wyznaczonych celów i zasad, czas może się sporo wydłużyć. 

Podsumowanie

Języki programowania wciąż pojawiają się nowe, a istniejące  zmieniają się, ponieważ branża idzie do przodu w szybkim tempie. Jako programista, tak naprawdę nigdy nie skończysz się uczyć. Często pojawiają się nowe rozwiązania, które trzeba opanować, by nasz język programowania nie był przestarzały. 

Najbardziej prawidłowa odpowiedź na pytanie ile trwa nauka programowania to stwierdzenie, że nauka ta nigdy się nie kończy. Jeśli traktujesz programowanie jako pasję, zdecydowanie łatwiej będzie Ci opanowywać poszczególne etapy i działać z zaangażowaniem. Przyniesie to najlepsze efekty, co przełoży się na sukces zawodowy.  Masz więcej pytań nt. nauki programowania bądź szukasz mentora? Po prostu napisz do nas niezobowiązującą wiadomość, wspólnie znajdziemy odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

Zarejestruj się